Viyana mahkemesi zararı 12 milyon euroyu aşan Türk örgüt üyesini affetmedi

Viyana’daki bir mahkeme, Türkiye’den gelen bir telefon operatörünü suçlu buldu ve 19 ay hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca, operatöre 17 ay uzaklaştırma cezası verildi. Ceza alan kişi yıllardır Türkiye’de faaliyet gösteren ve Avusturya’da 250’den fazla suç işleyen ve toplam zararı 12 milyon euroyu aşan bir suç örgütünün parçasıydı. Çete özellikle yaşlı insanları hedef alarak sahte aramalar yaparak dolandırıyordu.

Mahkeme duruşmasında sanık, suçunu kabul ederek, dolandırıcılık çetesinin planlayıcılarından biriyle İstanbul’daki bir kulüpte tanıştığını ve iş teklifi aldığını anlattı. Sanık, çetenin ofisindeki dolandırıcılık planını öğrendikten sonra yaşlı insanları telefon rehberinden bulması ve banka çalışanı gibi davranarak onlarla iletişime geçmesi gerektiğini söyledi.

Dolandırıcılığı gerçekleştirdikten sonra, sanık durumu anlamış olsa da neden bu işe bulaştığını bilmediğini ifade etti. Telefon operatörleri genellikle 5.000 ile 15.000 euro arasında para alıyordu ve kârın yüzde 7,5’ini alıyorlardı.

Dolandırıcılar kurbanlarını arayarak banka çalışanı veya polis memuru gibi davranıyor ve büyük miktarda para çekmeye çalışıyorlar ardından, kurbanı, dolandırıcılık departmanından bir memur gibi davranan sahte bir polis memuruna yönlendiriyorlardı.

Telefon operatörleri genellikle DACH ülkelerinde yaşayan ve iyi dercede Almanca konuşan Türk kadınlardan oluşuyor.

Avusturya savcılığı, soruşturmayı sürdürüyor ancak suçluların birçoğu yurt dışında olduğu için iş birliği zor olabiliyor. Avusturya hükümeti Türk yetkililer ile iş birliği yapılması gerektiğini ancak şu ana kadar bu konuda yeterli bir iş birliği sağlanamadığını söyledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x