Dolandırıcıların yeni hedefi kiracılar… Sahte ev ilanıyla kaparo topladılar

Soruşturma dosyasına göre, kendisini Rıza Kaya olarak tanıtan kişi, emlakçı Adem Ç.’ye ulaşarak, Ankara Çankaya Güzeltepe Mahallesi’nde bulunan 3 evini kiraya vermek istediğini söyledi ve evlerini ilana koymasını istedi. Emlakçı Adem Ç. de evleri nasıl görebileceğini, anahtarlarını nerede olduğunu sordu. Kaya, emlakçıya kardeşinin yardımcı olacağını iletti. Birkaç saat sonra Kaya, tekrar aynı emlakçıyı arayarak, Kocaeli Gebze’de de evlerinin bulunduğunu, kira bedeli olarak 8 bin TL, depozito bedeli olarak 8 bin TL ücretle ilan verilmesini istedi. Kaya, ilana koyduğu evlerin fotoğraflarını da emlakçıya gönderdi. Kaya’nın talebi üzerine emlakçı ilanları oluşturdu ve açıklama kısmına da “Mal sahibi Rıza Kaya detaylı bilgi aktaracaktır” notu düştü. İlanların ünlü bir emlak sitesinden yayınlanmasının ardından birçok kiracı söz konusu evleri kiralamak için emlakçıya ulaştı. Emlakçı da kiracıları, kendini ev sahibi olarak tanıtan Rıza Kaya’ya yönlendirdi.

İŞTE BÖYLE DOLANDIRIYORLAR

İddiaya göre Kaya, “Evi tutmak istiyorsanız 7 bin 500 TL kaparo göndermeniz gerekiyor” diyerek başkasına ait bir IBAN adresi verdi. Bazı kiracılar, verilen IBAN adresine istenilen kaparo miktarını gönderdi. Ancak bir süre sonra dolandırıldıklarını anlayan kiracılar emlakçı Adem Ç.’ye ulaşarak, dolandırıldıklarını söyledi ve zararlarının giderilmesini istedi. Bunun üzerine emlakçı söz konusu ilanları yayından kaldırırken, kendisine ulaşan kiracıları arayarak, şahısların dolandırıcı oldukları konusunda uyardı.

EMLAKÇI ŞİKAYET ETTİ

Emlakçı Adem Ç. daha sonra savcılığa giderek şikayetçi oldu. Emlakçı şikâyetinde, Rıza Kaya isimli şahsın insanları dolandırmak için kendisine ilan açtırdığını, emlak ofisinin itibarını da zedelediklerini ve şikâyetçi olduğunu söyledi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada kiracılara verilen IBAN adresinin sahibinin Emrah İ. olduğu, bu şahsın da birçok dolandırıcılık olayının şüphelisi olarak arandığı belirlendi. Şüphelilerin yakalanmasına ilişkin çalışmalar ise sürüyor.

YABANCIYA SAHTE KİRA SÖZLEŞMESİ

Yasal olarak Türkiye’de bulunmaları mümkün olmayan yabancı uyruklu kişileri ikamet izni alabilmeleri için sahte kira sözleşmeleri hazırlayarak Ankara İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne ibraz eden 13 şüpheli hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında altı şüpheli yakalandı. Savcılıkça yapılan açıklamada, şüphelilerin “Yabancı uyruklu 110 kişi adına; bu kişilerin ‘kiracı’ sıfatıyla yer aldığı kira sözleşmelerinin düzenlenmiş olduğu ve bu sözleşmelerin tamamında, esasen ‘yapı kullanma izin belgesi’ (iskân) bulunmayan ve inşaat hâlinde olduğu tespit edilen aynı yerin, ikamet adresi olarak gösterilmiş olduğu tespit edilmiştir” denildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x